رفتن به نوشته‌ها

استارتاپ موفق پونیشا

استارتاپ پونیشا، بازار کار آنلاین، مکانی برای فریلنسرهای ایرانی پونیشا بزرگترین سایت برون سپاری فارسی زبان است که هزاران فریلنسر و کارآفرین را در سرتاسر ایران به هم متصل می کند. کارآفرینان می توانند فریلنسر ها را برای کارهایی مانند برنامه نویسی، نویسندگی، ترجمه، طراحی، مهندسی، ورود اطلاعات، بازاریابی، فروش، حسابداری و در کل هر کاری که بتوان بصورت آنلاین انجام و تحویل داده شود استخدام کنند.

استارتاپ پونیشا
پونیشا

درباره موسس پونیشا:
نیما نورمحمدی متولد 1358که از سال 1377 وارد بازار کار شده و بیشتر در زمینه فروش و بازاریابی تجربه دارد.او دارای دیپلم فنی حرفه ای است که البته وارد دانشگاه هم شده ولی بعد از یک ترم انصراف داده!
سال 88 با راه اندازی سایت “خانه من” در زمینه جست و جوی املاک اولین تجربش را در دنیای مجازی آغاز کرده است و هم چنان به این فعالیت ادامه می دهد.
او می گوید: “همیشه دوست داشتم یک کارآفرین باشم و با وجود اینکه کارمند بودم و موقعیت و زمانی کافی برای راه اندازی استارتاپ را نداشتم دنیای مجازی را بهترین گزینه فرض کردم و به شدت به آن علاقمند شدم. هرچند مدت زیادی طول کشید تا بتوانم با کسب و کار آنلاین آشنا شوم و در راه رسیدن به موفقیت فراز و نشیب های زیادی را طی کردم”.
ایده های مشابه پونیشا:

نمونه های خارجی زیادی هست.به عقیده نیما نور محمدی ایده مهم نیست،مهم اجرای ایده و استقامت و پافشاری روی اجرا است که از اهمیت زیادی برخوردار است.ایده پونیشا در ابتدا یک پروژه تست بوده که بر خلاف تصور موسسان پونیشا با استقبال زیادی از همان اول مواجه می شود.
نمونه های ایرانی زیادی وجود نداشته و تصور او این بوده که چنین بازاری هنوز در ایران نیست و آنها تحقیقات زیادی روی این پروژه انجام داده اند.
چی شد که ایده پونیشا به وجود آمد:
ایده راه اندازی از آنجایی شروع میشود که یکی از دوستان او سرویسی برای ترجمه بصورت فریلنسیگ به او معرفی میکند.
او میگوید:
“من از قبل با این مبحث آشنا بودم ولی تصمیم گرفتم اطلاعات بیشتری کسب کنم و نمونه های خارجی را با دقت بررسی کنم.پس از آن تصمیم به راه اندازی سایتی برای انجام همه پروژه هایی که بتوان بصورت آنلاین انجام شود گرفته شد. نام پروژه تقریبا انتهای زمان برنامه نویسی انتخاب شد”.
روند کلی پونیشا:

پونیشا یک سایت برون‌سپاری‌ست. مثلا شما می‌خواهید یک برنامه‌ای برای‌تان نوشته شود یا یک متنی برایتان ترجمه شود، هر کاری که به صورت آن‌لاین بشود انجام داد، شما پروژه خود را ثبت می‌کنید و در مرحله بعد مشخص می‌کنید این کاری را که می‌خواهید انجام دهید چه مهارت‌هایی نیاز دارد و چه میزان بودجه برای آن در نظر گرفته‌اید. بعد از این‌که شما پروژه خود را ثبت کردید ،پروژه شما را برای تمام افرادی که از قبل ثبت‌نام کرده‌اند و اعلام کرده‌اند مهارت لازم و منطبق با پروژه شما را دارند، ایمیل می‌شود و بعد افرادی که تمایل به همکاری دارند به شما پیشنهاد همکاری می‌دهند و شما از بین پیشنهادها می‌توانید یکی را انتخاب کنید. سپس شما مبلغی را بیعانه می‌کنید و این مبلغ توسط سایت بلوکه می‌شود. پیمانکار کار را برای شما انجام می‌دهد و قبل از این که پروژه برای شما ارسال شود شما کل مبلغ را بیعانه می کنید و بعد از آن‌که پروژه برای شما ارسال می‌شود اگر مشکلی نداشت بیعانه‌ها را آزاد می کنید و پول به حساب پیمانکار وارد می‌شود.
منبع درآمد پونیشا:
دریافت کمیسیون. 10درصد از پیمانکار و 5درصد از کارفرما. هم چنین پونیشا از طریق فروش عضویت ویژه و درآمد کسب می کند. هزینه های اصلی شامل حقوق کارمندان، اجاره دفتر، تبلیغات و اجاره سرور هستند.
روش بازاریابی و نفوذ در بازار:

به دلیل نبود بودجه برای تبلیغات از ارزان ترین را ها استفاده کرده اند.مثل فرستادن ایمیل برای کاربران و یا از همکارانی که وب سایت دارند خواستند راجع به پونیشا بنویسند.
مهارت های موسس پونیشا:
او غیر از فروش و بازاریابی به طراحی علاقمند است و چون نتوانسته طراح مناسبی برای اجرای قالب پونیشا پیدا کند طراحی قالب پونیشا را خودش به عهده گرفته است.
او میگوید یکی از مهارت هایی که باعث شده از سن کم وارد بازار کار شود زبان است که از این طریق مطلب بخواند و اطلاعات کسب کند.
فعایت های او در حال حاضر:

در حال حاضر مدیریت و توسعه پونیشا برای او در اولویت قرار دارد. غیر از پونیشا سایت خانه من را نیز مدیریت میکند که در ارتباط با جستجوی ملک برای خرید یا اجاره است.
ارتباط تحصیلات آکادمیک و بیزنس به گفته او:
به نظر من تحصیلات اصلا در این مورد ارزش ندارد. من کل بیزنس را در کار یاد گرفتم؛ اوایل خیلی کلاس‌های آموزشی می‌رفتم و هر آموزشی که می‌دیدم بلافاصله در کار از آن استفاده می‌کردم. ولی الان تحصیلات آکادمیک طوری شده که شما چیزی را که می‌خوانید هیچ ایده‌ای ندارید که کی و کجا می‌توانید از آن استفاده کنید.
موفقیت های پونیشا:

کسب مقام دوم درجشنواره کارآفرینی وتوسعه کسب وکارشریف و کسب تقدیر نامه از رییس دانشگاه شریف ورییس مرکز ملی فضای مجازی
طبق آمار آنلاین درآمد فریلنسرها تا امروز به 5,112,881,449 ریال رسیده است و تعداد فریلنسرها از مرز 50000تا گذشته است.
برنامه پونیشا برای آینده:
او دوست دارد فعالیت این سایت را درسطح بین المللی نیز پیش ببرد.
توصیه موسس پونیشا برای کسانی که قصد دارند استارتاپ راه اندازی کنند:

اگر می خواهید موفق شوید باید در کاری که انجام می دهید استقامت داشته باشید و از شکست خوردن هراسی نداشته باشید. باید سرویس، خدمات یا محصولی را ارائه کنید که مشکلی را حل می کند و شما بتوانید برای حل آن مشکل درآمد مناسبی کسب کنید. در کاری که انجام می دهید تخصص داشته باشید و حرفه ای شوید. با مشتریان خود صادق باشید و به قولی که می دهید عمل کنید. اگر کاری را که انجام میدهید دوست ندارید همین امروز آن را تغییر دهید.برای شروع یک کار یا باید وقت زیادی داشته باشید یا سرمایه زیاد. ما سرمایه زیادی نداشتیم اما وقت زیادی روی کارمان گذاشتیم و به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم افرادی که سرمایه زیادی ندارند در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند.


شما هم میتوانید از مهارت های خود استفاده کنید و یک فریلنسر شوید!  اینجابروید و ثبت نام کنید.

 

منتشر شده در استارتاپ های ایرانی

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *