مصاحبه با نگار روحبخش- دختر برنامه نویس ۱۵ ساله

استاندارد

این بار در بخش “معرفی زنان موفق آی تی”  قصد دارم کم سن ترین دختر برنامه نویسی که به تازگی باهاش آشنا شدم رو بهتون معرفی کنم. در این پست مصاحبه ای که با “نگار روحبخش”، برنامه نویس موفق 15 ساله انجام دادم رو در اختیارتون می گذارم.

-اول خودت رو معرفی کن

نگار روحبخش هستم 15 سالمه، ساکن مشهد و در پایه نهم مشغول به تحصیل هستم. امسال انتخاب رشته داریم و من ریاضی انتخاب کردم.

negarin2

-چیزی که برای من جالب هست اینه که اکثر دانش آموز ها تو این سن و سال بیشتر دغدغشون امتحان های مدرسه و گرفتن نمره خوب هست و معمولا زمان های آزادشون رو هم با کلاس های درسی پر میکنن ولی چی شد که تو به سمت برنامه نویسی رفتی و  از کی کار برنامه نویسی رو شروع کردی؟

من از کلاس هفتم برنامه نویسی رو شروع کردم. معلم درس کار و فناوریم استعداد من رو کشف کرد و به مامانم اطلاع دادن و به شدت پیگیری کردن که من کلاس برم و یاد بگیرم.

وقتی به مامانم گفتن نگار استعداد برنامه نویسی داره و کار با کامپیوترش خیلی خوبه و دو ماه دیگه جشنواره خوارزمی هست که اگه از الان شروع  به یادگیری کنه میتونه اونجا شرکت کنه، باعث شد که معلم خصوصی بگیرم و تقریبا 6 جلسه کلاس سی شارپ پروژه محور گذروندم.

در این دو ماه باید پروژه‌ام رو تموم می کردم. پروژه‌ام آموزش درس زبان انگلیسی پایه هفتم بود و براش تاییدیه هم از صنف انفورماتیک خراسان گرفته بودم .

-اولین تجربه چطور بود؟

تا این 6 جلسه تموم شد پروژه‌ام هم تموم شد، البته تقریبا 2 هفته شبانه روز روش کار میکردم. پروژه که تموم شد به مدرسه تحویل‌اش دادم و آنها برای مسابقه فرستادن. پروژه اولم بود و کلی ذوق داشتم ولی استرس هم داشتم که نکنه تو ذوقم بخوره، همه کار کرده بودم که نکنه پروژه‌ام چیزی کم داشته باشه!

اولین پروژه و کسب مقام اول کشوری!

روز اول مسابقه که توی ناحیه بود خیلی استرس داشتم ولی تونستم خیلی خوب به سوالاشون جواب بدم. به مرحله بعد که بین تمام ناحیه‌های مشهد بود راه پیدا کردم و باورم نمیشد انقدر کارم خوب بوده، خیلی خوشحال شدم همه چی خوب گذشت تا مرحله بعدش که رفتم مرحله استانی خیلی خیلی خوشحال بودم چون مرحله استانی کم چیزی نیست.  اونجا هم به سوالات خوب جواب دادم ولی از شدت استرس گریه‌ام گرفته بود و به سوالاشون جواب میدادم. مرحله استانی دو روز بود و روز دوم نتیجه هارو اعلام میکردن و من هم اول استانی شدم و به مرحله کشوری راه پیدا کردم. مرحله کشوری غیر حضوری بود نتیجه که اومد من اول کشوری شده بودم.

با اولین پروژم مقام اول کشوری آوردم و کلی خوشحال بودم وقتی دیدم من میتونم و توش موفق هم هستم تصمیم به ادامه دادنش گرفتم.

دو سه ماه بعدش یه هاکاتون (مسابقه برنامه نویسی) در دانشگاه فردوسی بود که سه شبانه روز بود و شرکت کردم و همونجا گروه پیدا کردم و کارمون رو شروع کردیم. اونجا مقام نیاوردیم ولی یه تجربه خیلی خوب با یه گروه با تجربه و عالی کسب کردم. سال بعدش برای جشنواره خوارزمی دوباره شرکت کردم و این بار دوم استانی شدم.(هنوزم معتقدم داوریشون ناعادلانه بود)

چندماه بعد یه هاکاتون توی دانشگاه صنعتی شریف بود که با دوستان برنامه نویسم که دانشجو بودن به تهران رفتم و شرکت کردم. اونجا تیم 6 شدیم و باز هم یه تجربه خیلی عالی کنار با تجربه ها کسب کردم .چند ماه بعدش هم یه استارتاپ ویکند  در دانشگاه فردوسی بود که شرکت کردم و تیم اول شدیم.

n4

-نظرت راجع به دوره های استارتاپ ویکند چیه؟ به نظرت چقدر تاثیر گذارن؟

خیلی عالین و سه روز خیلی خاطره انگیزه که خیلی بدرد میخوره و  کارگاه هایی که در طول مسابقه برگزار میشه هم خیلی مفید هستن و اینکه توی تیم یه عالمه تجربه کسب میکنی مثلا کار گروهی یاد میگیری، اما مثلا توی مدرسه اصلا نمیتونم کار گروهی انجام بدم چون کار گروهی بلد نیستن و هر کی دوس داره نظر خودش باشه!

– با چه زبان های برنامه نویسی کار کردی؟

اول سی شارپ شروع کردم و از تابستون سال پیش اندروید یاد گرفتم.

-تا الان از برنامه نویسی کسب درآمد هم کردی؟

پیشنهاد کار خیلی داشتم ولی به جز دو سه تا پروژه استارتاپی جایی کار نمی‌کنم و تدریس سی شارپ هم می‌کنم.

-از هم سن و سال هات دوستان دختر برنامه نویس داری ؟

مشهدو زیر و رو کردم دختر دانش آموز برنامه نویس اندروید پیدا نکردم :))

ولی چند نفر دانش آموز پسر برنامه نویس اندروید می‌شناسم .تعداد برنامه نویس‌های دختر خیلی کمه، دیگه چه برسه دانش آموز هم باشه!

یه مسابقه دیگه هم دو ماه پیش شرکت کردم اسمش “رکاد” بود که یه مسابقه دخترانه و مخصوص دانش آموزها بود. همه کسایی که شرکت کرده بودن جز من بار اولشون بود که شرکت میکردن و اصلا چیزی هم در موردش نمیدونستن و فقط اومده بودن یاد بگیرن که چیه و چه کار باید کرد. اینجا با گروهمون مقام نیاوردیم ولی در کل مسابقه خوب نبود. استارتاپ ویکند های دانشجویی که شرکت کرده بودم کیفیت بهتری داشتن.

n5

-به مشکل و اروری بر میخوری معمولا چطوری حلش میکنی؟

دیباگ کردن خیلی سخته، ولی کلی فکر می‌کنم، کدها رو میخونم، سرچ می‌کنم، در نهایت اگه دیگه واقعا نفهمیدم توی گروه های سوال و جواب برنامه نویسی می‌پرسم و یا از دوستان  برنامه نویس‌ام کمک می‌گیرم.

اون دسته از اررورهایی که از بی دقتی من نشئت میگیره کم نیست تعدادشون و بعدش کلی میخندم!

-زبانت چطوره و فکر میکنی دانستن زبان انگلیسی چقدر تو یادگیری برنامه نویسی موثره؟

خوبه. سایته خوبه فارسی نداریم که! تمام امیدمون استک اور فلوعه :))

زبان خوب نباشه خیلی به مشکل میخوری هم توی درک کدها و هم توی مسائل  وابسته بهشون.

-از الان تصمیم گرفتی تو دانشگاه چه رشته ای درس بخونی؟

راستش دانشگاه که میرفتم و سر کلاس ها حضور داشتم!

دانشگاه فردوسی می‌رفتم و یکی از مدیر گروهای کامپیوتر من رو میشناختن و قبول کردن که من توی کلاس ها باشم  و من هم مثل بقیه دانشجوها باید تمرین حل می‌کردم و امتحان می‌دادم.

امیدوارم همون دانشگاه فردوسی قبول شم. فعلا تصمیمم اینه نرم افزار بخونم ولی فکر می‌کنم تا اون موقع نظرم درمورد رشته عوض بشه و یک رشته دیگه در حیطه کامپیوتر بخونم. البته درس‌هام معمولیه و خیلی زرنگ نیستم.

-خودت فکر میکنی عامل موفقیتت در برنامه نویسی چی بوده؟

عامل موفقیتم حمایت و پشتیبانی مادر و پدرم بود. همه جوره پشتم هستن و حمایت میکنن با اینکه هزینه کلاس‌های برنامه نویسی زیاده، مخصوصا اگه خصوصی هم باشه. دلیل دیگرش هم علاقه هست.

-فکر می‌کنی چرا دخترها کمتر سراغ  کارهای برنامه نویسی میان؟

فک میکنم دخترای دیگه شناختی از برنامه نویسی ندارن .چون من خودمم نمی‌دونستم برنامه نویسی چی هست تا قبل از اینکه شروع کنم و فکر می‌کنم خیلی دلایل زیادی داره مثل سطح پایین زبان، حتی بلد نبودن کامپیوتر و سرگرمی های دیگه!

اعتماد به نفس هم خیلی مهمه ولی نداشته باشیش بدست میاری. من اولین مسابقه‌ای که رفتم با اینکه گروه نداشتم و به گروه نیاز داشتم چون اعتماد به نفسم کم بود فقط نشستم و دنبال گروه نرفتم تا اینکه یکی از مسئولین اونجا برام گروه پیدا کردن. توی رویدادهای دیگه مثل همفکر هم همینطور بودم که الان نسبت به قبل خیلی بهتر شدم چون همه رویدادها همه  از من بزرگتر بودن و خب خیلی چیزها یاد گرفتم، مثل رفتار اجتماعی که توی هم سن و سال‌های خودم اصلا نمی‌بینم.

-چه توصیه‌هایی به دخترهایی که قصد دارن برنامه نویسی رو شروع کنن داری؟

بعضی مواقع ممکنه به مشکلایی بر بخورن که خیلی اعصابشون رو خرد کنه که معمولا انگیزشون رو از دست میدن ولی نباید عقب بکشن. یه هفته استراحت کنن و دوباره شروع کنن!

من خودم همین اتفاق برام پیش اومد و دو ماه عذاب آور داشتم و باعث شد بی انگیزه شم. دوماه اصلا کد نزدم ولی با حمایت و انگیزه دادن دوستان دوباره شروع کردم.

امیدوارم این مصاحبه برای دختران علاقه مند، به ویژه نوجوان‌ها مفید بوده باشه و انگیزه‌ خوبی برای قدم گذاشتن در این مسیر داده باشه 🙂


آپدیت: خوشحالم که خبردار  شدم نگار عزیز در این سن ، در یکی از شرکت های خوب (شرکت بهبود سیر فعال در حوزه گردشگری) به عنوان کارشناس آی تی مشغول به کار شده و براش بهترین ها را آرزو می کنم.

سحر پاک‌سرشت-متخصص ﺗﻮﺳﻌﻪٔ ﮐﺴﺐ‌وﮐﺎر از ﻃﺮﯾﻖ راﻫﮑﺎرﻫﺎی دﯾﺠﯿﺘﺎل

استاندارد

قبلا پادکست مربوط به نسترن نیک پرتو، برنامه نویس سابق گوگل را منتشر کرده بودم، این بار پادکست جالب و مفید دیگری را می خواهم معرفی کنم که به تازگی در وبسایت سکان آکادمی منتشر شد.
چند وقت پیش وبسایت سکان آکادمی اعلام کرد که قصد مصاحبه با سحر پاک سرشت را دارد و اگر کسی سوالی از ایشان دارد می تواند سوالش را ارسال کند تا در مصاحبه آن ها را پوشش دهند. از آنجایی که من هم همیشه از دیدن خانم‌های موفق ذوق زده میشم و در تلاشم رمز و راز موفقیت خانم‌های موفق حوزه آی‌تی و استارتاپی رو کشف کنم و تجربه هاشون را اینجا به اشتراک بذارم، سوال های خودم را ارسال کردم و خوشبختانه پاسخ همه سوالاتم رو هم در پادکست یافتم!

اینجا خلاصه ای از مصاحبه را قرار می دهم و کسانی که علاقه‌مند هستند می‌توانند پادکست را به طور کامل از این لینک دریافت کنند.

6310fabad59e29c949a9fe464aa43dbf

معرفی سحر پاک سرشت

سحر پاک سرشت متولد۱۳۶۷ است و در رشته مهندسی نرم افزار در دانشگاه علم و فرهنگ تحصیل کرده که بعد از آن برای ادامه تحصیل راهی کشور هند شده و آنجا هم در رشته مهندسی علوم کامپیوتر ادامه تحصیل داده است و در حال حاضر در دو استارتاپ هلثی پل در حوزه سلامت الکترونیک و رکامندر در حوزه شخصی سازی و یادگیری ماشین مشغول فعالیت هست و قبل از آن در شرکت نوکیا به عنوان Core Telecom Engineer مشغول کار بوده است.

ادامه تحصیل یا ورود به دنیای واقعی کار؟!

در قسمتی از مصاحبه سحر در مورد ادامه تحصیل و ورود به دنیای واقعی کار صحبت کرد. بر اساس تجربه‌ای که سحر کسب کرده بود این نظر را داشت که ورود به بازار کار را به ادامه تحصیل ترجیح می‌دهد و برای کسانی که بر سر دو راهی ادامه تحصیل یا ورود به بازار کار هستند، ورود به بازار کار را پیشنهاد می دهد و معتقد است دانشی که دانشگاه به ما می دهد کاملا تئوری هست و با دانشی که بازار کار نیاز دارد کاملا متفاوت هست.

سحر در این رابطه در قسمتی از صحبت هاش گفت که تصمیم گرفته بود برای ادامه تحصیل  به آلمان برود و در رشته mba تحصیل کند ولی نهایتا به این نتیجه رسید که آن تجربه را می تواند از طریق کار کردن در استارتاپ‌ها یا با گذراندن چند دوره آنلاین آموزشی به طور عملی دست بیاورد.

نظر سحر در رابطه با حضور خانم‌ها در این حوزه

در قسمتی از مصاحبه از سحر پرسیده شد که با توجه به فعالیت هایش در فضای استارتاپی به عنوان یک خانم با چالش خاصی روبرو شده؟!

 سحر در این رابطه پاسخ داد که خوشبختانه برای انجام کارهایش به عنوان یک خانم تا کنون با مانع خاصی روبرو نشده و در هر حوزه‌ای که تصمیم گرفته وارد شود توانسته آن را به خوبی به سرانجام برساند ولی چیزی که سحر در رابطه با علت حضور کمرنگ خانم ها در این حوزه احساس می کند کمبود اعتماد به نفس هست.

سحر میگه معمولا دخترها قبل از اینکه کار را شروع کنند فکر می کنند نمی‌توانند آن را انجام دهند و این به دلیل نداشتن اعتماد به نفس هست. 

توصیه‌های سحر به خانم‌ها

-گوش دادن به پادکست های زنان موفق این حوزه

سحر در این رابطه گفت که همیشه پادکست‌های شریل سندبرگ را دنبال می کند و نظر سحر این هست که دنبال کردن زندگی افراد موفق می تواند به پیشرفت کمک کند.

-شروع به کار

سحر پیشنهاد می کند فارغ از اینکه به این فکر کنیم که کاری سخته یا نه، بهتر است آن را شروع کنیم و در حین انجام کار اگر خوشمان آمد آن را ادامه دهیم و اگر نه آن را کنار بگذاریم و چیزی که اهمیت دارد شروع کار و آزمون و خطاست.

سحر در قسمتی از صحبت هاش گفت که معمولا خانم‌ها وقتی کار موفقی انجام می دهند حس می کنند کار خاصی نکرده‌اند و این موضوع حتی در مورد شریل سندبرگ هم صدق می کند. سحر داستانی مربوط به یکی از  پادکست‌های شریل سندبرگ را در این رابطه تعریف کرد.

هر سال لیست 100 زن موفق دنیا اعلام می‌شود و زمانی که شریل سندبرگ نفر 5ام لیست معرفی می‌شود و این خبر توسط فیسبوک منتشر شد شریل سندبرگ از بچه ها خواست که اسمش را حذف کنند چون فکر می کرد که مستحق این جایگاه نیست و خیلی جالبه که حتی شریل سندبرگ که مدیر ارشد عملیات فیسبوک هست نیز حس می‌کرد آنقدری خوب نیست که در این مقام معرفی شود و این مشکل را اغلب خانم‌ها دارند.

 سحر در این رابطه گفت خود من هم وقتی پیشنهاد پادکست  بهم داده شد اولش فکر کردم من آنقدری تاثیر گذار نیستم که این پیشنهاد را قبول کنم ولی همان موقع یاد حرف شریل سندبرگ افتادم و پیشنهاد پادکست را پذیرفتم!

خب این خلاصه‌ای از پادکست بود و من خیلی دوست داشتم قسمت‌هایی که مربوط به سوالات خودم بود را اینجا قرار بدم و شدیدا هم توصیه می‌کنم پادکست را کامل گوش کنید. در قسمت های دیگر پادکست، سحر در مورد عنوان شغلی‌اش و کسایی که علاقه مندند در این حوزه موفق شوند صحبت می‌کند و همچنین اطلاعات خوبی در مورد نحوه رزومه نوشتن می‌دهد که برای افراد جویای کار بسیار مفید است. همچنین توضیحات خوبی در مورد دو استارتاپی که در حال حاضر مشغول به کار هست ارائه می‌کند و تجربیات خودش را در این زمینه انتقال می‌دهد.

از سکان آکادمی بابت ایده خوبشون ممنونم و از سحر عزیز هم ممنونم که تجربیات خودش را به خوبی با ما به اشتراک گذاشت و براش آرزوی موفقیت‌های بیشتر را دارم 🙂

برای دانلود پادکست به این لینک سر بزنید.

پی نوشت: برای پست‌های بعدی تصمیم گرفتم پادکست‌های “شریل سندبرگ” را  قرار دهم.

معرفی دو پلاگین کاربردی گوگل کروم و فایر فاکس

استاندارد

در این پست دو پلاگین کاربردی گوگل کروم که همیشه مورد استفاده خودم هستند را معرفی می کنم. این دو پلاگین برای برنامه نویسان و طراحان وب  بسیار کاربردی هستند.

۱-پلاگین wappalyzer

این پلاگین هم برای هر دو مرورگر google chrome و firefox موجود هست. پس از نصب این پلاگین وارد هر سایتی شوید می توانید اجزای تشکیل دهنده آن سایت را ببینید و با تکنولوژی های استفاده شده در آن سایت کاملا آشنا شوید.

به طور مثال از طریق نصب این پلاگین اطلاعات سایت دیجیکالا را به این صورت می توانید مشاهده کنید.

digi

۲-پلاگین ColorZilla

این پلاگین نیز برای هر دو مرورگر google chrome و firefox موجود است. بارها برای خود من پیش آمده که خواستم کد رنگ سایتی را داشته باشم. از طریق نصب این پلاگین  می توانید  هر کد رنگی هر قسمتی از سایت که نیاز داشتید را به دست آورید.

این پلاگین به این صورت کار می کند که شما با کلیک بر روی قطره چکان روی هر قسمتی که بخواهید کد رنگی آن را به شما نشان می دهد و  برای طراحان خیلی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای نصب پلاگین در گوگل کروم هم کافیست به setting بروید و وارد قسمت extensions شوید سپس با زدن get more extensions پلاگین مورد نظر خود را در جعبه جستجو وارد کنید و آن را نصب کنید.

پلاگین های کاربردی خیلی زیادی وجود دارند ولی این دو ، پلاگین هایی بودند که من در طول روز بیشترین استفاده را ازشون دارم.

 

گودریدز(goodreads)،مفیدترین شبکه اجتماعی که دیدم!

استاندارد

تازگی ها با یک شبکه اجتماعی خیلی خوب به اسم گودریدز(goodreads) آشنا شدم که قصد دارم به شما هم معرفی‌اش کنم. 

گودریدز(goodreads) یک شبکه اجتماعی بسیار مفید برای کتاب خوان هاست. این سرویس از سال ۲۰۰۷ راه اندازی شده و انواع کتاب ها به زبان های مختلف در این شبکه ثبت شده اند که در حال حاضر کتاب های فارسی هم در این شبکه سهم زیادی پیدا کرده اند. 

گودریدز برخلاف خیلی شبکه های اجتماعی دیگر که برای سرگرمی و اتلاف وقت از آنها استفاده می کنیم اطلاعات ارزشمندی به ما می دهد. در این پست  ویژگی های جالب این شبکه اجتماعی را به شما معرفی می کنم.

در گودریدز می توانید کتاب هایی که خواندید را به پروفایل خود اضافه کنید و در صورت تمایل آنها را به دوستانتان هم پیشنهاد دهید و به آنها امتیاز دهید و اگر دوست داشتین نظرتون رو راجع بهش ثبت کنید و همچنین می توانید کتاب هایی که دوستانتون میخوانند را ببینید. مشاهده نظرات بقیه و کتاب هایی که در این شبکه موجود هستند به شما کمک می کند با کتاب های خوب آشنا شوید و آنها را در لیست مطالعات بعدی خود قرار دهید.

در گودریدز می توانید کتاب ها را به سه دسته تقسیم کنید:

-کتاب های خوانده شده.

-کتاب های در حال مطالعه.

-کتاب های در برنامه.

یکی از کارهای جالبی که می توانید انجام دهید این است که می توانید روند مطالعه کتاب را با دوستان به اشتراک بگذارید. این که در حال حاضر چند فصل خواندید، چند صفحه مطالعه کرده اید و….

و یک کار جالب تر دیگر که می شود انجام داد “چالش سال” هست.

challenge

می توانید برای هر سال خود خواندن تعداد خاصی کتاب را هدف گذاری کنید. گودریدز در طول سال به شما نشان می دهد که چند درصد از هدف گذاری را پشت سر گذاشته اید.

به نظر من گودریدز انگیزه کتاب خوانی را بیشتر می کند و به ما کمک می کند با کتاب های خوب بیشتری آشنا شویم و از پیشنهادات دوستانمون در این زمینه استفاده کنیم.

چیزی به پایان سال نمونده و من تصمیم گرفتم در سال جدید کتاب های بیشتری بخوانم و برای این هدفم حتما از گودریدز استفاده می کنم تا هر ماه تعداد کتاب هایی که در پروفایلم اضافه کرده ام بیشتر و بیشتر شوند و به هدفم نزدیک تر بشم، به شما هم توصیه می کنم همین الان در این شبکه اجتماعی مفید ثبت نام کنید و مطالعه بیشتر را از اهداف سال جدیدتون قرار دهید!

 

آشنایی با تیپ های مختلف شخصیتی

استاندارد

یکی از کارهای خوبی که مدتیه در شرکت ما باب شده اینه که هر هفته یه نفر راجع به موضوع غیر تخصصی و کاربردی حدود ۳۰ دقیقه ای ارائه بده. این هفته نوبت من بود که ارائه بدم و موضوعی که انتخاب کرده بودم “آشنایی با انواع تیپ های شخصیتی” بود.

آشنایی با انواع تیپ های شخصیتی به ما کمک می کند خودمان را بهتر بشناسیم و  آشنا شدن با نقاط ضعف و قوت به رشد شخصیتی ما کمک می کند. این موضوع خیلی پیچیده و گسترده هست و من تو این ارائه روی قسمت کاری و شغلی اش تمرکز داشتم و راجع به محیط های کاری مناسب تیپ های مختلف شخصیتی صحبت کردم.

همان طور که همه ما با هم تفاوت های  ظاهری داریم قطعا تفاوت های شخصیتی هم داریم و این تفاوت به هیچ وجه به معنی برتری یک تیپ شخصیتی نسبت به تیپ شخصیتی دیگر نیست. نکته مهم  این هست که ما با شناخت این تفاوت ها به درک بهتری برسیم و بتوانیم به تفاوت ها احترام بگذاریم و ارتباطات بهتری بسازیم.

یادمان باشد هیچ کس کامل نیست، مهم اینه که چقدر برای بهتر شدن و رشد شخصیتی تلاش می کنیم!

من تو این پست، به پیشنهاد دوستان اسلاید مربوط به ارائه رو قرار دادم و امیدوارم شما هم مثل دوستای من از این موضوع چیزهای جدیدی یاد بگیرید و لذت ببرید!

در آخر هم دو کتاب معرفی می کنم که می تواند در این زمینه اطلاعات زیادی به شما بده.

۱- کتاب هنر شناخت مردم – پاول تیگر، باربارا تیگر

۲- کتاب شغل مناسب شما- پاول تیگر-باربارا تیگر

و همچنین می توانید برای شناخت تیپ شخصیتی خود  از طریق این سایت آزمون MBTI را انجام دهید.

 

قبل از ورود به دنیای کار بدانید…

استاندارد

یکی از مشکلاتی که خود من بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه داشتم این بود که هیچی از دنیای واقعی کار نمی‌دونستم! متاسفانه این موضوع علی الرغم اهمیتی که دارد، نه تو مدرسه و نه دانشگاه به افراد آموزش داده نمی‌شود.

چند درصد از دانشجوها یا فارغ التحصیل ها از حقوق و قوانین اداره کار اطلاع دارن؟!

یه فرد بعد از فارغ التحصیلی اش می دونه تو محیط کار چه انتظاراتی ازش دارن؟ خودش میدونه باید چه معیارهایی را برای انتخاب کار  در نظر بگیرد؟!

من هم وقتی قصد ورود به دنیای واقعی کار داشتم هیچ کدوم از این ها رو نمی‌دونستم، الان  تجاربی به دست آوردم که فکر می کنم ممکن است به درد کسایی که شرایط مشابه من رو دارن بخوره.

۱- مهارت های لازم

فکر می کنی برای ورود به بازار کار، مهارت های لازم رو داری؟!

اگر تنها به آموخته‌های دانشگاه اکتفا کردی، بهتره به دنبال یادگیری مهارت‌ها و تخصص‌های بیشتر باشی و سعی کنی نمونه کارهایی برای خودت داشته باشی تا بتونی رزومه قابل قبولی تحویل بدی.

لازم نیست حتما در سطح حرفه ای باشی ولی دانستن مهارت های اولیه و داشتن نمونه کار خیلی اهمیت داره.

۲-آشنایی با قوانین کار

میدونی در حال حاضر حقوق اداره کار چقدره؟! میدونی چند ساعت در روز باید کار کنی؟! راجع به بیمه شدن چقدر اطلاعات داری؟! راجع به دوران کارآموزی چقدر میدونی؟!

من اینجا فقط از شما میخام که قبل از ورود به دنیای کار بتونین به این سوال ها جواب بدین.

از طریق این لینک می توانید جواب این سوال هارو ببینید و بیشتر در  این زمینه اطلاعات کسب کنید. 

۳-اخلاق کاری

هر محیط کاری جو مخصوص به خودش رو داره. باید جو محیط رو ارزیابی کنید. ممکن است یه محیط کاری جو دوستانه‌ای داشته باشه که کارمندان همه با هم ناهار میخورن، همدیگر رو با اسم کوچک صدا میزنن و…. یا بالعکس جو رسمی و جدی داشته باشد.

خب این اخلاق کاری خیلی گسترده هست و موارد زیادی را شامل می‌شود.

نظم

یکی از مهم ترین فاکتورهای اخلاق کاری، نظم هست. این که سر ساعت تعیین شده حضور داشته باشی و سر ساعت خارج بشی برای اکثر محیط های کاری به شدت حائز اهمیت هست.

مورد دیگه نظم در انجام کار هست، این که وقتی پروژه ای بهت سپرده میشه به صورت منظم اطلاعات مربوط به آن را در جایی مشخص نگهداری کنی. ممکن است بعد از یک سال مدیر ازت بخاد اطلاعات پروژه کوچکی که تحویل دادی را در اختیارش بذاری، تو باید بتونی خیلی سریع آن اطلاعات را که نگهداری کردی پیدا کنی و به مدیر پروژه تحویل بدی و مورد دیگه این که سعی کنی کار محول شده رو به موقع تحویل بدی.

البته تجارب مهمی هم  از نظم انجام کار تو برنامه نویسی به دست آوردم که فکر می کنم لازم هست این نکات را هم اینجا بگم.

-کد نویسی تمیز

یکی از موارد مهم نظم کاری در برنامه نویسی نوشتن کدهای تمیز هست. حتی اگر دانش برنامه نویسی قوی ندارید ولی اگر از همان ابتدای کار سعی کنید تمیز و بهینه کد نویسی کنید به شدت نظر مدیر پروژه را جلب خواهید کرد!

-کامنت گذاری

در کدهاتون حتما از کامنت گذاری استفاده کنید تا وقتی همکار شما میخواد کد شما رو ببینند کدهای شما را بهتر متوجه شود.

-نام گذاری صحیح

به شدت توصیه می کنم از نام گذاری صحیح استفاده کنید. اسم های انتخاب کنید که مفهوم را کاملا می رسانند و نام گذاری را بر اساس قانون camel case  انجام دهید.

تعامل با همکاران

همان طور که گفتم شما ابتدا باید جو محیط را بسنجید و  نحوه تعامل شما با همکاران باید بر اساس اون باشه.

ولی چیزی که  در هر صورت باید به اون توجه داشته باشین اینه که چه جو صمیمی باشد چه رسمی، شما نباید زیاد با همکاراتون صمیمی شین و یه جورایی تو محیط کار لازمه “محافظه کارانه” رفتار کنید و سرتون تو کار خودتون باشه(نه زیاد رسمی و نه زیاد صمیمی).

تخصص مهم تره یا اخلاق کاری؟!

شاید تعجب کنید ولی اخلاق کاری مهم تره!

دو کارمند رو تصور کنید، یکی تخصص خیلی خوبی دارد ولی اخلاق کاری ندارد ، دیگری تخصص متوسطی داره ولی اخلاق کاری داره. مدیران بیشتر تمایل دارند کارمند دوم رو انتخاب کنن و با این که تخصص کمتر ممکن است هزینه زمانی بیشتری داشته باشد ولی ترجیح میدهند روی اخلاق کاری سرمایه گذاری کنن تا تخصص بالاتر!

اخلاق کاری ممکن است در هر محیطی معیارهای متفاوتی داشته باشد که شما باید سعی کنید راجع به معیارهای محیط کار مورد نظر و معیارهای خودتون با مدیر مربوطه صحبت کنید و بعد از اطلاع از آن شرایط، سعی کنید به آن معیارها احترام بگذارید. طبیعتا انتظار می رود این احترام دو طرفه باشه.

کارفرماها توقعاتی از کارمندان دارن که بسیاری از آنها معقول و به جا هستن. ولی آیا این توقعات  فقط باید از سمت اون ها باشه و کارمند تنها تلاشش این باشه که این انتظارات رو برآورده کنه؟! آیا کارفرما نباید انتظارات کارمند رو برآورده کنه؟!

شما نیز به عنوان یه کارمند حق دارین از کارفرمای خود انتظاراتی داشته باشین. معمولا یکی از دلایل دلسرد شدن کارمندها از یک محیط کاری این است که مدیر نتوانسته یا نخواسته انتظارات کارمند را برآورده کند و این توقعات یک جانبه بوده.

توصیه من این هست که راجع به توقعات کاری خود صحبت کنید و دلیل برآورده نشدن انتظاراتتون رو از کارفرما بپرسید.

خوبه که به عنوان یه کارمند تمام این موارد رو در نظر بگیریم و به عنوان یه مدیر هم سعی کنیم بر روی نقاط مثبت افراد تمرکز کنیم  و در کنار هم باشیم نه در مقابل هم…

 

معرفی اپلیکیشن کُمُدا

استاندارد

روزانه اپلیکیشن های زیادی با موضوعات جورواجور ارائه می شن اما اپلیکیشنی که میخام اینجا معرفی کنم چیزی فراتر از یه اپلیکیشن معمولیه!

حالا چرا گفتم فراتر؟!

کُمُدا خیلی وقته که متولد شده (خیلی قبل تر از این که اپلیکیشن داشته باشه)، پله های موفقیت رو یکی یکی پشت سر گذاشته و حالا هر روز داره معروف‌تر و محبوب‌تر میشه. بذارین اول بگم که اصن کُمُدا چی هست؟!

کُمُدا چی هست؟!

کُمُدا یه کمد دخترونست که باهاش میتونی لباس های تمیز و در حد نویی که خیلی وقته ازشون استفاده نمی کنی رو برای فروش بذاری، کمدت رو سرو سامون بدی و پول در بیاری!

تو کُمُدا هم می تونی بفروشی هم می تونی کلی آیتم های خوشگل و هیجان انگیز رو با قیمت مناسب بخری. 

داستان تولد کُمُدا 

“وای چی بپوشم؟!!”

این سوال برای همه ما آشنا هست، داستان کُمُدا از اینجا شروع شد که چند تا دختر خلاق برای حل این مشکل تصمیم گرفتن کاری کنن.

کُمُدا یک اپلیکیشن نیست، یک فرهنگه!

یک موضوعی که کمدا رو متمایز می کند و من خیلی دوست دارم اینه که  کمدا  دید خیلی وسیعی داره.

هدف کمدا اینه که با به اشتراک گذاری آیتم های دور افتاده  باعث کاهش مصرف گرایی، جلوگیری از اسراف و نهایتا حفاظت از کره خاکی  بشه.

کمدا با یک گروه تلگرامی کارش رو شروع کرد، این گروه الان حدود ۸۰۰ نفر عضو دارد و بیش از ۴۰۰۰ تراکنش موفق داشته!

کُمُدا پر از حس و حال خوبه!

sanakh

ثنا خالصی، موسس کمدا یک دختر خلاق و خوش ذوق هست که کمدا حس و حال خوبش رو از اون داره. 

ثنا با همکاری اعضای پر انرژی تیم کمدا تلاش های زیادی کردن، چالش های زیادی رو پشت سر گذاشتن تا به اینجا رسیدن و تازه اول راه موفقیت هستن. 

چیزی که شاهدش بودم اینه که کمدا همیشه در تلاش بوده با کیفیت باشه، خریدهارو با بسته بندی های زیبا و تزیین شده تحویل میده،  یه پیکسل خوشگل  هم کنار بسته ات میذاره و خلاصه تمام تلاشش میکنه که  حس خوب و مثبت بهت منتقل می کنه.

اهداف کُمُدا

از اونجایی که حفظ محیط زیست از اهداف کمداست همیشه از بسته بندی‌های غیر پلاستیکی استفاده می کنه و همیشه خواسته که اگر کسانی هستن که پارچه یا لباس بلا استفاده دارن میتونن با همکاری کمدا اونا رو تبدیل به کیسه‌های پارچه ای کنن. 

appp

اپلیکیشن کُمُدا به تازگی(همین پنج شنبه که گذشت) در شیراز طی یک جشن حضوری رونمایی شد. تو این جشن تعداد زیادی از خانم هایی که تا الان از اعضای فعال گروه تلگرامی کمدا بودند با کلی عشق و صمیمیتی که نسبت به کمدا داشتند حضور پیدا کردن و با تیم کمدا و اپلیکیشن بیشتر آشنا شدن.

کُمُدا در حال حاضر تنها در شیراز فعالیت دارد و هدف کُمُدا این هست که در آینده در سطح جهانی فعالیت داشته باشه.

در حال حاضر کُمُدا تبدیل به یکی از استارتاپ های بسیار موفق شهر شیراز شده.

به دوستای دختر شیرازیم توصیه می‌کنم کمدا رو نصب کنید تا بیشتر باهاش آشنا شین و به جمع کمدایی‌ها بپیوندین!

اپلیکیشن اندروید کُمُدا رو میتونین از وبسایت کمدا دانلود و نصب کنید.

برای تیم کُمُدا آرزوی موفقیت دارم و مطمئنم میتونن به تمام اهداف بزرگشون برسن.

پی نوشت: اولین باری که با کُمُدا آشنا شدم قرار بود که یک همکاری با ثنای عزیز داشته باشم و با چند تا از اعضای تیم کُمُدا یه جلسه برگزار شد ولی من به دلایلی نتونستم با کُمُدا همکاری داشته باشم و خب از این بابت خیلی ناراحتم اما واقعا میتونم بگم که از ثنا به عنوان یه دختر موفق خیلی چیزها یاد گرفتم و تصمیم دارم بعدا با ثنا مصاحبه ای انجام بدم و نتیجه اش رو تو یه پست دیگه  منتشر کنم.

 

نسترن نیک پرتو – بر نامه نویس سابق گوگل

استاندارد

چند روز پیش یک پادکست گوش کردم که خیلی برام جالب بود و لذت بردم. تو این پست میخام این پادکست رو به شما هم معرفی کنم.

nastaran

این پادکست گفت و گوی دیجیکالا با “نسترن نیک پرتو” برنامه نویس سابق گوگل است. در این گفت و گو نسترن نیک پرتو از فضای کاری گوگل، شرایط ، امکانات رفاهی و چالش هایی که داشته صحبت می کند.

از حرف های جالبی که نسترن توی حرفاش زد فضای کاری راحت گوگل بود، این که برای رفت و آمد تو شرکت می تونن از سُرسُره و میله بازی استفاده کنن!(این فضارو توی فیلم internship هم دیده بودم، این فیلم تو شرکت گوگل ساخته شده)

کارمندها رو تحت فشار نمیذارن و بیشتر به نتیجه کار اهمیت میدن و با توجه به حجم و سختی کاری که وجود دارد با پاداش هایی که میدن باعث تشویق و انگیزه میشن.

همچنین توی قسمتی از پادکست، او درباره برنامه نویسان خانم صحبتی می کند. نکته جالبی که نسترن در این رابطه می گوید این است که خانم های برنامه نویس نه فقط در ایران بلکه حتی توی گوگل هم از اعتماد به نفس کم تری نسبت به برنامه نویسان آقا برخوردارند.

به گفته نسترن هر شش ماه یک بار اون ها باید توی پروسه ای شرکت کنن که در آن باید هر کار که کردن رو توی یک فرم توضیح بدن و کسایی که در جریان کار بودن رو معرفی کنن و نهایتا مدیران، تیم ها را بررسی می کنند. تو این فرم یک قسمت ارتقا وجود دارد که هر کارمند خودش باید در صورت تمایل تیک اش را بزند تا بعد از بررسی اگر امکان ارتقا باشد کارش را ارتقا دهند.

یکی از مشکلات گوگل که که نسترن به آن اشاره می کند این است که برنامه نویسان خانم گوگل خیلی کم تر پیش میاد تیک ارتقا را بزنند و معمولا همیشه آقایون این تیک را می زنند و براشون زیاد اهمیت نداره که حتما ارتقا پیدا خواهند کرد یا نه، اما برنامه نویسان خانم به دلیل این که یا خودشان را دست کم می گیرند و یا تمایل به شنیدن “نه” ندارند بیشتر به این قضیه حساسیت نشان می دهند و تا پروژه خیلی بزرگی را به اتمام نرسانند این تیک را نمی زنند. در حدی که نهایتا مدیر مجبور میشه خودش به خانم ها اعلام کند که شما واقعا وقت ارتقاتون هست و شرکت کنید!

اگر شما هم یک برنامه نویس خانم هستید توصیه های نسترن به احتمال زیاد برای شما هم انگیزه بخش خواهد بود.

اگر شما هم رویای کار در جایی مثل شرکت گوگل را دارید توصیه می کنم این پادکست را کامل گوش دهید 🙂

 آپدیت: تا اونجایی که من متوجه شدم ایشان دوباره به گوگل برگشتند و در حال حاضر آنجا مشغول فعالیت هستند.

تغییر پکیج نیم در اندروید استدیو

استاندارد

پکیج نیم چیست؟

در برنامه نویسی جاوا استفاده از Package راهی است که از آن طریق می توان کلاس های مرتبط با یکدیگر را سازماندهی کرد. در حقیقت کلاس هایی که در یک پکیج قرار می گیرند می‌توانند به راحتی به یکدیگر دسترسی پیدا کنند.

نحوه نامگذاری پکیج ها در جاوا به این شکل است که نام پکیج با نام دامین شرکت، سازمان و یا وب سایت شخصی آغاز می شود. مثلا اگر آدرس وب‌سایت mehr-it.ir هست نام پکیج باید به صورت ir.mehrit.packagename گذاشته شود(معکوس نام دامنه).

حتما برای شما هم پیش آمده که گاهی بخواهید نام پکیج برنامه را تغییر دهید.

برای تغییر نام پکیج در اندروید استدیو چند راه حل هست.

راه حل 1:

بر روی java کلیک راست کنید و new package بزنید و یک پکیج جدید با نام دلخواه ایجاد کنید.مثلا  com.example.packagename

687474703a2f2f73637265656e73686f74732e6261737469616e2d6f707065726d616e6e2e64652f32312e30322e323031362d31322d32302d34372e706e67

کلاس‌هایی که در پکیج قبلی بودند را کپی کنید و در این پکیج paste کنید.

در manifest نام پکیج جدید را جایگزین قبلی کنید.

حالا وارد build.gradle شوید و نام پکیج جدید را در قسمت Application ID جایگزین کنید و sync کنید.

در انتها پکیج قبلی را حذف کنید.

راه حل 2:

در قسمتی که نام پروژه است تنظیماتی وجود دارد.روی آیکن setting مطابق تصویر زیر کلیک کنید و تیک Compact Empty Middle Packages را بردارید.

3j5pzNa

نام پکیج به بخشهای مختلف‌اش شکسته می‌شود.

روی هر یک Refactor/rename یا shift+f6 بزنید و نام جدید را وارد کنید.

23

سپس وارد build.gradle شوید و در قسمت Application ID نام جدید پکیج را وارد کنید و پروژه را sync کنید.

ساخت یک اپلیکیشن چقدر هزینه دارد؟!

استاندارد

اگر تا به حال ایده ساخت اپلیکیشن به سراغتان آمده باشد یکی از اولین سوالاتی که برای شما پیش می آید این است که ساخت اپلیکیشن چقدر هزینه دارد؟!

پاسخ ساده نیست!

با توجه به این که اپلیکیشن شما چقدر پیچیدگی دارد هزینه به عوامل زیادی بستگی دارد.به اینکه آیا شما کد نویسی می‌دانید یا نه؟یا اینکه شما چه راهی را برای توسعه اپلیکیشن انتخاب می‌کنید؟!

برای ساخت اپلیکیشن راه‌های مختلفی در پیش روی شما قرار دارد.در این مقاله این راه‌ها را به شما معرفی می‌کنم و آنها را از نظر هزینه مقایسه می کنیم و جوانب مثبت و منفی هر یک را بررسی می‌کنیم.

عوامل موثر در هزینه ساخت اپلیکیشن

قیمت ارتباط زیادی با طراحی اپلیکیشن و نیازمندی های خاص شما دارد.به طور خلاصه هر چه اپلیکیشن پیچیده تر باشد هزینه ساخت بیشتری دارد.

اپلیکیشن های معمولی شامل چند صفحه نمایش با اطلاعات محدود هستند و رفتن به صفحات مختلف در برنامه به سادگی با کلیک روی یک دکمه انجام می‌شود.

چه چیزی اپلیکیشن را پیچیده می‌کند؟!

مواردی که در زیر نوشته شده‌اند باعث می‌شوند اپلیکیشن شما پیچیده تر و در نتیجه گران قیمت‌تر شوند.

-محتوای پویا

محتوای پویا محتوایی است که در اپلیکیشن از طریق یک منبع خارجی به روز رسانی می‌شود.

به این معنی که به جای اینکه همیشه در اپلیکیشن اطلاعات ثابتی وجود داشته باشد،اپلیکیشن به اینترنت دسترسی دارد و

اطلاعات جدید را به روز رسانی می‌کند.

اپلیکیشن‌های خبری مثال خوبی برای محتوای پویا هستند.

IMG_1810-577x1024

اپلیکیشن به یک دیتابیس در اینترنت متصل هست و هر زمان مقاله جدیدی منتشر شود آن را از طریق دیتابیس از اینترنت دریافت می‌کند و در اپلیکیشن اضافه می‌کند.

محتوای پویا به اپلیکیشن شما پیچیدگی اضافه می‌کند،زیرا اپ نیاز به قابلیت های اضافه‌تر برای اتصال به اینترنت و همگام سازی با سرور جهت دریافت و نمایش اطلاعات جدید دارد.

هر زمان که اپلیکیشن شما برای ذخیره به روز رسانی‌های محتوا به سرور نیاز داشته باشد به پیچیدگی و هزینه اپلیکیشن شما اضافه می‌شود.

-پشتیبانی از سیستم عاملهای مختلف

قصد دارید اپلیکیشن‌تان هم اندروید و هم iOS را پشتیبانی کند؟!

این منجر به پرداخت هزینه بیشتر برای شما خواهد شد.زیرا باید کاری کنید که اپلیکیشن از هر دو پلت فرم پشتیبانی کند.

-خدمات مبتنی بر مکان 

اضافه کردن ویژگی موقعیت مکانی فعلی برای صاحبان اپلیکیشن ویژگی جذابی هست که اپلیکیشن را متمایز می‌کند.اما اضافه کردن این قابلیت به اپلیکیشن هزینه دارد.

IMG_1811-577x1024-576x1022

-سطح امنیت

این موضوع معمولا نادیده گرفته می‌شود ولی اگر اپلیکیشن شما نیاز به امنیت بالا دارد برای شما هزینه‌بر خواهد بود.

اگر نیاز دارید داده‌ها را در اپلیکیشن و سمت سرور رمزنگاری کنید به اپلیکیشن پیچیدگی و هزینه بیشتر اضافه می‌شود.

معمولا برای اپلیکیشن‌هایی که عملیات پرداخت یا اطلاعات محرمانه شخصی دارند این مورد استفاده می‌شود.

-تجارت الکترونیکی(eCommerce)

تجارت الکترونیک منظور اپلیکیشن‌های فروشگاهی هستند که امکان پرداخت درون اپلیکیشن دارند.این اپلیکیشن‌ها کاملا پیچیده هستند.

در این اپلیکیشن‌ها معمولا نیاز به، به روز رسانی اطلاعات و محصولات است.یکی از موارد رایجی هم که در این اپلیکیشن‌ها استفاده می‌شود گذاشتن قابلیت ثبت نام و ورود کاربران در اپلیکیشن هست.

-قابلیت ثبت نام

اپلیکیشن‌هایی که قابلیت ثبت نام و ورود کاربران را دارند هزینه ساخت و توسعه بیشتری دارند.قابلیت ورود کاربران به برنامه به اضافه کردن قابلیت‌هایی به قسمت backend مرتبط می‌شود.

اگر در برنامه برای ورود کاربران،ورود از طریق فیسبوک و… اضافه کنید،کار را کمی آسان‌تر می‌کند ولی به هر حال نیاز به انجام کارهایی اضافه تر برای ورود کاربران به اپلیکیشن هست.

مواردی که در بالا گفته شد باعث پیچیدگی و هزینه بیشتر در اپلیکیشن می‌شوند،ممکن است موارد دیگری هم وجود داشته باشند ولی ما در اینجا به رایج ترین آنها اشاره کردیم.

هزینه روش‌های مختلف ساخت اپلیکیشن 

حال روش‌های مختلفی که برای ساخت اپلیکیشن وجود دارد و جوانب مثبت و منفی هر یک را بررسی می‌کنیم.

راهی که شما انتخاب می‌کنید فقط مربوط به هزینه‌های مالی نمی‌شود،زمانی که شما صرف ساخت اپلیکیشن می‌کنید، میزان دانش برنامه نویسی، مهارت فنی و ریسک پذیری هم مطرح هستند.

-یادگیری کدنویسی

code-944499_1280-Pixabay-CC0-696x374-576x310

در این روش شما باید برنامه نویسی یاد بگیرید و خودتان اپلیکیشن را توسعه دهید.

در این روش  زمان بسیار زیادی از شما گرفته می‌شود.مخصوصا اگر هیچ پیش زمینه برنامه نویسی از قبل نداشته باشید و بخواهید از پایه شروع به یادگیری کنید.

از نظر هزینه مالی هم، به این بستگی دارد که شما از چه روشی برای یادگیری برنامه نویسی استفاده کنید که شامل هزینه ثبت نام در دوره یا هزینه دانلود فیلم و… می‌شود.

نقاط مثبت:

هزینه مالی – از نطر مالی به صرفه هست.

دانش– مهارت ودانش تخصصی کسب می‌کنید.

اشتیاق– اگر به چالش علاقه مند هستید از زمان کدنویسی لذت خواهید برد.

نقاط منفی:

هزینه زمانی-شما باید زمان بسیار زیادی را صرف یادگیری برنامه نویسی و بعد از آن یادگیری مهارت های پیشرفته کنید.

ممکن است خسته کننده باشد- اگر از روند کار لذت نبرید ممکن است طولانی شدن کار برای شما خسته کننده شود.

پس اگر خودم اپلیکیشن بسازم چقدر هزینه دارد؟

شما می‌توانید از منابع رایگان برای یادگیری کدنویسی استفاده کنید.اگر  طراحی گرافیکی و ظاهری هم خودتان انجام دهید از نظر مالی هزینه زیادی برای شما  ندارد ولی موضوع مهمی که در این روش وجود دارد هزینه زمانی است که باید صرف یادگیری و اجرا کنید.

-سیستم‌های آنلاین ساخت اپلیکیشن

appfg-576x255

راه بعدی که برای ساخت اپلکیشن وجود دارد استفاده از سیستم های آنلاین ساخت اپلیکیشن است.

این سیستم‌ها به شما این امکان را می‌دهند که از طریق یک پنل مدیریت تحت وب اپلیکیشن خود را ایجاد و توسعه دهید.

در واقع به این صورت هست که شما ثبت نام می‌کنید، طراحی مورد نظر خود را اعمال می‌کنید، امکانات مورد نیاز اپلیکیشن را انتخاب می‌کنید، اطلاعات را وارد می‌کنید و تمام!

ساخت اپلیکیشن از این طریق بسیار آسان است و می‌توانید به سرعت اپلیکیشن خود را در مارکت‌ها منتشر کنید.

با توجه به سیستمی که برای ساخت اپلیکیشن انتخاب می‌کنید امکانات متفاوتی به شما داده می‌شود.

یکی از این سیستم‌ها،سیستم اپ‌ساز است که شما بدون دانش برنامه نویسی می‌توانید اپلیکیشن دلخواه خود را برای اندروید و iOS بسازید

نقاط مثبت:

استفاده آسان-هر کسی می‌تواند با استفاده از امکانات سایت اپلیکیشن دلخواه خود را خودش بسازد.

از نظر مالی به صرفه هستند-شما هم زمان هزینه ساخت اپلیکیشن برای پلت فرم اندروید و iOS را پرداخت می‌کنید و با پرداخت هزینه کم می‌توانید اپلیکیشن خود را بسازید.

به طور مثال برای مشاهده قیمت ساخت اپلیکیشن با سیستم اپ‌ساز میتوانید قسمت تعرفه‌ها را مشاهده کنید.

سرعت-شما در عرض چند دقیقه می‌توانید اپلیکیشن خود را بسازید و انتشار دهید و از هزینه زمانی  برای شما ندارد.

محتوای پویا-این امکان داده می‌شود که از طریق پنل تحت وب اطلاعات را به روز رسانی کنید.

نقاط منفی:

محدودیت در  امکانات– به طور مثال اگر در اپلیکیشن نیاز به استفاده از سنسورها در گوشی داشته باشید با سیستم‌های آنلاین این امکان را ندارید.ولی امکانات پایه‌ای در اپلیکیشن را کاملا پشتیبانی می‌کنند.برای مشاهده امکانات می‌توانید این لینک را مشاهده کنید.

تمدید هزینه- از نظر مالی نیاز به تمدید هزینه دارند و مدت زمان تمدید هزینه با توجه به هر سیستمی که شما انتخاب کنید متفاوت هست.

پس هزینه ساخت اپلیکیشن با سیستم‌های آنلاین چقدر می‌شود؟

شما با پرداخت هزینه‌ای کم‌تر از 100 هزار تومان می‌توانید اپلیکیشن بسازید.

البته برای اپلیکیشن‌های پیچیده‌تر مثل ساخت اپ فروشگاهی و دریافت هر دو نسخه اندروید و iOS باید هزینه بیشتری پرداخت کنید ولی سقف هزینه تا 750 هزار تومان است.

فریلنسرها(آزادکار‌ها)

entrepreneur-593372_1280-pixabay-CC0-696x464-576x384

یکی دیگر از را‌ه‌های ساخت اپلیکیشن سپردن کار به یک فریلنسر است.

فریلنسر به کسی گفته می‌شود که برای خود و بصورت پروژه‌ای کار می‌کند. فریلنسر فردی است که یک حرفه و تخصص مثل عکاسی, نویسندگی, طراحی, برنامه نویسی, گرافیک, ترجمه دارد و به صورت پروژه ای و آزاد برای دیگران کار می‌کند.

برای استفاده از این روش موارد زیر را باید انجام دهید:

1-تعریف نیازمندی‌ها.

2-ارسال آگهی به سایت‌های برون سپاری پروژه مثل سایت freelancer،‌پارس‌کدرز،…

3-مذاکره با فریلنسرهای متقاضی.

4-انتخاب و تایید نهایی.

شما باید نیازمندی‌ها و خواسته‌های خود را خیلی دقیق تعریف کنید و بتواند به خوبی با فریلنسر ارتباط برقرار کند.

فریلنسرها هم باید توانایی مدیریت پروژه را داشته باشند و بتوانند همه انتظارات را رفع کنند.

معمولا فریلنسرها فقط رو یکی از جوانب عالی هستند.مثلا اگر شما یک فریلنسر را برای ساخت اپلیکیشن بگیرید برای طراحی گرافیکی اپلیکیشن چه کار می‌کنید؟!

در آن صورت شما باید یک فریلنسر دیگر برای طراحی بگیرید.

نقاط مثبت:

سفارشی سازی- شما خواسته‌های مورد نیاز خود را تعریف می‌کنید و انتظارات خود را برای فریلنسر تعریف می‌کنید.

هزینه پایین- با هزینه کم می‌توانید از یک متخصص برای انجام کار خود استفاده کنید.

نقاط منفی:

توانایی مدیریت پروژه- این خیلی مهم است فریلنسر بتواند پروژه را بر اساس انتظارات متقاضی در زمان مقرر تحویل دهد.

ریسک- این که فریلنسر انتخابی بتواند پروژه را به درستی انجام دهد یا نه.

ساخت یک اپلیکیشن توسط فریلنسر چقدر هزینه دارد؟!

این با توجه به امکانات و خدماتی که شما در اپلیکیشن نیاز دارید متفاوت هست.به طور متوسط هزینه ساخت یک اپلیکیشن با این روش بین 300 هزار تومان تا 1 میلیون تومان است.

البته برای اپلیکیشن‌های خیلی ساده، قیمت از این رقم خیلی کم‌تر است و برای اپلیکیشن‌های پیچیده هم از این قیمت بالاتر هستند.

-شرکت‌های برنامه نویسی

cubicles-russia-95311_640-Pixabay-CC0-576x383

یکی دیگر از را‌ه‌های ساخت اپلیکیشن، سفارش پروژه از طریق شرکت‌های برنامه نویسی است.در شرکت‌های برنامه نویسی معمولا چندین برنامه نویس و طراح حضور دارند و در قبال انجام پروژه شما مسئول هستند.

نقاط مثبت:

ریسک کم‌تر-زیرا چندین متخصص در شرکت حضور دارند و آنها نسبت به انجام کار متعهد هستند.

مدیریت پروژه- شرکت‌ها معمولا یک مدیر پروژه برای مدیریت کارها دارند.

نقاط منفی:

هزینه بالاتر- هزینه ساخت اپلیکیشن از این طریق معمولا بالا هست.زیرا آنها چندین متخصص برنامه نویسی را استخدام کرده‌اند و باید برای آنها هزینه دریافتی به صرفه باشد.

ارتباطات حضوری- ممکن است این ارتباطات و مراجعه به شرکت‌های مختلف از شما وقت و زمان بگیرد.

پس ساخت اپلیکیشن از طریق شرکت‌های برنامه نویسی چقدر هزینه دارد؟

کمترین هزینه برای ساخت اپلیکیشن از طریق شرکت‌های برنامه نویسی حدود 1 میلیون تومان هست و در نظر داشته باشید که اگر اپلیکیشن iOS هم بخواهید هزینه بسیار بیشتر می‌شود.

نتیجه گیری:

همان طور که متوجه شدید موارد زیادی در تعیین هزینه ساخت اپلیکیشن موثر هستند.

و همچنین راه‌های متفاوتی برای ساخت اپلیکیشن وجود دارد.

امیدوارم بعد از خواندین این مقاله با توجه به نیازهای اپلیکیشن و هزینه‌های گفته شده بتوانید به راحتی روش درست را انتخاب کنید و اپلیکیشن خود را بسازید.

منبع:appsaz.ir