رفتن به نوشته‌ها

استارتاپ ویکند شیراز

استارتاپ ویکند
استارتاپ ویکند چیست؟
استارتاپ ویکند یک رویداد 54 ساعته است که توسه دهندگان،طراحان،بازاریابان،مدیران پروژه و علاقه مندان به راه اندازی استارتاپ دور هم جمع می شوند تا ایده هایشان را به اشتراک بگذارند،با هم تیم تشکیل دهند،محصول تولید کنند و استارتاپ راه اندازی کنند.
در این رویداد جمعی از مربیان و کارآفرینان جهت آموزش و تقویت افراد و تیم ها به منظور راه اندازی یک استارتاپ موفق حضور دارند.
در واقع استارتاپ ویکند یک آخر هفته طولانی است و کمک می کند بفهمید ایده های استارتاپی که دارید چقدر دست یافتنی هستند.
به طور میانگین نیمی از شرکت کنندگان استارتاپ ویکند پیش زمینه های فنی یا طراحی دارند و نیمی دیگر پیش زمینه های تجاری و کسب و کار.
تصمیم دارم از تجربه شخصی خودم در استارتاپ ویکند شیراز بنویسم.

swshiraz
دومین استارتاپ ویکند شیراز در تاریخ 28-26شهریور93برگزار شد.
من توسط دوستانم با این رویداد آشنا شدم و تصمیم گرفتم ثبت نام کنم.جهت ثبت نام 3 نوع بلیط برای فنی(برنامه نویسان)،طراحان و افراد خلاق در کسب و کار وجود داشت.
به عنوان اولین تجربه ام بلیط نوع سوم را انتخاب کردم.
روز چهارشنبه اولین روز این رویداد ساعت 4 در محل برگزاری رویداد که جهاد دانشگاهی شیراز بود حاضر شدم.بعد از جمع شدن بچه ها و سخنرانی ،کسانی که ایده داشتند حداکثر 1 دقیقه فرصت داشتند ایده خود را مطرح کنند. حدودا 50 نفر ایده هایشان را مطرح کردند.شرکت کنندگان حداکثربه 3ایده می تونستند رای دهند،در نهایت 10 ایده برتر معرفی شدند.
چند نمونه از ایده های استارتاپ ویکند شیراز:
قیچی-اپلیکیشنی برای فروش هنرهای دستی خانم های خانه دار
-tour guide-IranTripمجازی برای ایران
-رابو-وب سایتی برای حمایت از عکاسان
-پسه-وب سایت پاسخ سوال با درآمد
-خواننده شو- اپلیکیشنی برای تست صدا
بعد از معرفی 10 ایده برتر با توجه به نیاز هر ایده از بین افراد فنی-طراح و کسب و کار تیم های 10-8نفره تشکیل شد. بعد هم وقت شام شد و افراد تیم در کنار هم در حین خوردن شام راجع به ایده هایشان صحبت کردند و بیشتر با هم آشنا شدند.
روز 5شنبه دومین روز رویداد بعد از خوردن صبحانه تیم ها روی بوم مدل کسب و کار ایده هایشان کار کردند.برای اعتبار سنجی، افراد کسب و کار تیم ها به محیط های بیرون رفتند و مصاحبه کردند و مربیان آموزش های لازم را می دادند.
روز جمعه آخرین روز استارتاپ ویکند هر تیم باید یک دمو از کار خود را ارایه دهند.
افراد کسب و کار در حال محاسبه سود و هزینه ها و درآمدهای احتمالی کسب و کار بودند.افراد طراح مشغول طراحی و برنامه نویسان هم از لحاظ فنی ایده ها را بررسی می کردند.
در نهایت هر تیم باید یک پاورپوینت تهیه و ارایه می داد.در این پاورپوینت باید مشخص میشد ایده چیست؟مشکل چه کسانی را حل می کند؟برای چه کسانی است؟!سود و هزینه های احتمالی و رقیبان احتمالی مشخص میشد و در نهایت یک نتیجه گیری کلی.
بعد از ارایه دادن تیم ها داوران باید رای میدادند.
بعد از قرعه کشی تیم ما اولین تیمی بود که برای ارایه باید میرفت.9تیم دیگر هم ارایه دادند و نوبت به اعلام نتیجه داوران رسید.
همه هیجان اعلام شدن تیم های برتر را داشتند،بلاخره 3 تیمی که رای آورده بودند اعلام شد و تیم ما هم ازاین 3تیم بود.
در استارتاپ ویکند این که چه تیمی اول شود چه تیمی آخر ،چه ایده ای رای آورد چه ایده ای رای نیاورد مهم نیست.
چیزی که مهم هست تلاش افراد ،یادگیری مهارت های جدید،ارتباط با مربیان و کارآفرینان،راه اندازی یک کسب و کار،آشنایی با افراد جدید در حوزه ی کسب و کار و آی تی و کسب تجربه است.
خیلی از شرکت کنندگان بعد از استارتاپ ویکند هم با افراد تیم شان در ارتباط اند ،روی استارتاپشان کار می کنند و سعی بر اجرا و عملی کردن آن دارند.البته میشود با افراد دیگر هم بعد از استارتاپ ویکند تشکیل داد و استارتاپ راه نداخت!
پی نوشت1:برای شرکت در استارتاپ ویکند حتما نباید تخصص داشته باشید.
پی نوشت 2:سعی کنید با دوستانتان شرکت نکنید و با افراد جدید برای شروع کسب وکار آشنا شوید.
پی نوشت 3:استارتاپ با استارتاپ ویکند فرق دارد.

منتشر شده در دیجیتال مارکتینگ

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *